2016

 

Jan 5. Eliel lazo Master class '' Frederiksberg MusikHøjskole'' (DK) 


Jan 20. DR Bigband ''DR Koncerthuset Studio 2'' (DK)


Jan 21. DR Bigband ''Victoria Theather'' Sorø (DK)


Jan 22. Copenhagen-Cuba Family Concert '' Gimle '' Roskilde (DK)


Jan 24. NAMM 2016 


Jan 25. Musicians Institute 


Feb 11. Doble concert Marilyn Mazur trio, Eliel Lazo 5tet ''Halkær Kro''. (DK)


Feb 12. Jesper Løvdal 4tet ''Paradise Jazz'' Huset Copenhagen (DK)

Feb 19. Eliel Lazo presents The Cuban Funk Family '' Kayak BAR'' (DK)


Feb 20. Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''Jazz Club Dexter'' Odense (DK)


Feb 24 Jens Søndergaard group ''Cafe Sommersko'' (DK)


Feb 26. Social Mambo ''Tranquebar'' (DK)

Feb 26. Social Mambo ''Global Copenhagen'' (DK)


March 4. Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''Gyngen Kultur Hus'' (DK)


March 5. Acustic Guitars ''Bartof Cafe'' Copenhagen (DK)


March 12. Acustic Guitars ''Guitar Masters Festival'' Wurzburg (DE)


March 19. DR Bigband '' Koncerthuset st 2'' (DK)


April 1. Gilito y su Clave ''Gyngen Kulturhus'' (DK)

April 7. Blanco Y Negro ''Godset/Jazz6000'' Kolding (DK)


April 9. Blanco Y Negro '' Jazzhus Montmartre'' Copenhagen (DK)


April 29. Eliel Lazo Masterclass ''Codarts Conservatory of Rotterdam'' (NL)



April 30. Eliel Lazo Masterclass ''Soundport Studios Rotterdam'' (NL)


May 1. JazzCafe Dizzy. Rotterdam (NL)

May 6. Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''MantziusLive'' (DK)


May 7. Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''Tobaksgården'' (DK)


May 14. Eliel Lazo Masterclas '' ODA'' Taurisano (IT)


May 20. Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''Jazzværket'' (DK)


May 25. Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''Esbjerg kulturhus'' (DK)

 

Jul 1. Jazz Soul project ft Nellie Ettison ''Balders Plads'' at 20:00 (DK)
Jul 4. Acoustic Guitars ''Bartof Stationen''  at 21:00 (DK)
Jul 5. New Orleans Funk trio ''Kayak Bar'' 20:00  (DK)
Jul 6. Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''Amagerbio'' 20:00 (DK)
Jul 7. Madsen/Ginman/Lazo '' Toldboden '' 20:00 (DK)
Jul 8. Per Mathisen Band ''Backgården Cafe'' (NO)
Jul 9. Acoustic Guitars ''Bartof Cafe'' 14:00 (DK)
Jul 9. Acoustic Guitars ''Bispetorvet Århus'' 21:00 (DK)
Jul 10. Acoustic Guitars ''Balder Plads'' 14:00 (DK)
Jul 10. Cuban Gran Finale Ft Abel Marcel  ''Balders Plads'' 19:00 (DK)
Jul 29. The William Blakes '' Vega ''  21:00 (DK)


Aug 3.  Eliel lazo & The Cuban Funk Machine ''Smukfest'' 16:45 (DK)
Aug 13. WonderBrazz ''Djalma Lunds Gård'' Roskilde (DK)
Aug 20. Wonderbrazz ''Jonstrup Jazz Festival'' Slangerup (DK)
Aug 26.  Eliel lazo & The Cuban Funk Machine '' HCA festival''  (DK)
Aug 27. Ur-Nat Festival, Ringkøbing (DK)

 

Sep 2. The Cuban Funk Machine ''Hornbæck Jazz Club'' (DK)

Sep 3. Wonderbrazz ''Giant Steps'' Svenborg (DK)


Sep 6. Masterclass  '' Sankt Annæ Gymnasium '' (DK)


Sep 10. ''Jyske Bank Boxen'' (DK)


Sep 13. Masterclass  '' Sankt Annæ Gymnasium '' (DK)


Sep 15. Blanco y Negro  ''Giant Steps'' Svenborg (DK)

Sep 18. The NCO ''Östersund'' (SE)


Sep 19. The NCO ''Östersund'' (SE) 


Sep 20. The NCO ''Östersund'' (SE) 


Sep 21. The NCO ''Östersund'' (SE) 


Sep 22. The NCO ''Bräcke'' (SE)


Sep 23. The NCO ''Gäddede'' (SE)


Sep 24. The NCO ''Levanger'' (NO)


Sep 27. Masterclass '' Sankt Annæ Gymnasium '' (DK)

 

 Oct 8. Masterclass ''Jakobstad'' (FI)
Oct 8.  Afrocuban Supreme ''Jakobstad '' (FI)
Oct 11. Afrocuban Supreme '' Skurups Folkhögskola '' (SE)
Oct 12. Masterclass '' Sibelius Academy Helsinki '' (FI)
Oct 12. Afrocuban Supreme '' Sibelius Academy '' (FI)
Oct 13 Afrocuban Supreme '' Moriskan '' (SE)
Oct 20 Michel Blad fusion project '' tversted jazz festival '' (DK)
Oct 20 Cuban Nights '' tversted jazz festival '' (DK)
Oct 21 Cuban Nights '' Jazzhus Montmartre '' (DK)
Oct 22 Cuban Nights '' Jazzhus Montmartre '' (DK)
Oct 23 Cuban Nights '' Møn Hårbøllehuset  '' (DK)
Oct 24 Cuban Nights- '' Sankt Annæ Gymnasium '' (DK)
Oct 26 Eliel Lazo 4tet ''Paradis Jazz'' (DK)
Oct 30 Gentofte Gospel Choir ''Bellevue Teatret'' (DK)

Oct  28 Folkeklubben '' Odense Posten'' (DK)
Oct  29 Folkeklubben '' Roskilde Gimle '' (DK)
Nov 04 Folkeklubben ''Aalborg – Skråen '' (DK)
Nov 05 Folkeklubben ''Aarhus –Musikhuset Aarhus'' (DK)
Nov 11 Folkeklubben ''Esbjerg – Tobakken'' (DK)
Nov 12 Folkeklubben ''Herning – Fermaten'' (DK)
Nov 18 Folkeklubben '' København – Store VEGA'' (DK)
Nov 19 Folkeklubben '' Vordingborg – Stars'' (DK)
Nov 25 Folkeklubben ''Rønne, Bornholm – Musikhuzet'' (DK)
 

 

Dec 02. Tøsedrenge (DK)

Dec 10. The Cuban Funk Machine ''Mejeriet i Torup'' (DK)

Dec 27. Wonderbrazz (DK)

Dec 28. Mikkel Nordsø Band ''Amagerbio'' (DK)

Dec 29. Folkeklubben ''Skråen'' (DK)

 

2015   2014